„GODY MAZURSKIE” widowisko w wykonaniu Teatralnej Grupy Rapsodycznej

3 stycznia 2023 ||17:30 - 18:30

„GODY MAZURSKIE” widowisko w wykonaniu Teatralnej Grupy Rapsodycznej Chrześcijańskiego Ruchu Społecznego Dobro Wspólne z udziałem Kapeli Ostródzianie oraz zaproszonych Gości, a także z aktywnym udziałem publiczności, ze słowem wstępnym i w reżyserii Marii Krystyny Andrzejewskiej – 3 stycznia o godz. 17:30
w AMFITEATRZE w Ostródzie.
Wstęp wolny!
Gody lub Godne Święta to mazurska nazwa Świąt Bożego Narodzenia. Wiąże się z nimi jedno z najważniejszych wydarzeń roku na Warmii i Mazurach – Jutrznia na Gody – bożonarodzeniowe widowisko misteryjne. Jest to typowo polska tradycja na Mazurach, jej początki sięgają czasu przed reformacją (XV -XVI w.) kiedy to franciszkanie spopularyzowali tradycję jasełek. U Mazurów, gdy stali się z zarządzenia władzy luteranami, jasełka przybrały rozbudowaną formę, rodzaj misterium – inscenizacji bogatej w dialogi, pieśni i oracje (zawsze po polsku), w którym uczestniczyli wszyscy zebrani bez podziału na scenę i widownię. W tym się uczestniczyło, a nie oglądało. Taki obchód trwał, bywało, trzy i pół godziny. Niemcy też chętnie w tym brali udział. Jest to więc piękna tradycja, która jednoczyła ewangelików, katolików, Niemców i Polaków. Władze pruskie w czasie Kulturkampf zabroniły jej kontynuowania. Wówczas ze szkół, zborów, świetlic i kościołów przeniosła się do domów z dużą izbą. Zwyczaj zanikł dopiero gdzieś około lat pięćdziesiątych XX wieku, wskutek masowej emigracji mieszkańców. W różnych miejscach na Mazurach podejmuje się próby wskrzeszenia tej tradycji, ale dziś nie jest to już obrzęd lecz spektakl.
W Ostródzie podjęli się tego wyzwania: Maria Krystyna Andrzejewska, Teatralna Grupa Rapsodyczna Chrześcijańskiego Ruchu Społecznego Dobro Wspólne oraz
Kapela Ostródzianie i wspólnie przedstawią publiczności widowisko inspirowane tradycją, pt. „Gody mazurskie”. Projekt powstał na zlecenie Biblioteki Multimedialnej Powiatu Ostródzkiego „Przystań z Kulturą”.
Zapraszamy !!!

Date: